تنش
 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

بسیاری از مهندسان علاقه مند به نوآوری و استفاده شخصی تر از زحمات خود، به صورت شخصیت حقیقی و یا در شرکت های کوچک چند نفری مشغول به کار فنّی می شوند. این مهندسان باید دارای دانش جامعی از علوم و فنون مربوط به رشتة خود باشند تا بتوانند مسائل بسیار مهم و فنی حرفه خود را تجربه و تحلیل نمایند و میزان استفاده از افراد دیگر و تخصص های خاص را درست ارزیابی نمایند و آنها را به طور موردی به کمک بگیرند. این افراد بایستی علاوه بر دانش عمیق در رشته و گرایش خود (که در آن حداقل با درجه کارشناسی هستند)، دانش جامعی از علوم پایه، علوم فنی مشترک در رشته های مهندسی را نیز داشته باشند.
کشورهای صنعتی پیشرفته، به منظور سنجش این کارآئی در رشته های اصلی مهندسی، ضرورت برگزاری آزمون مهندسی حرفه ای را توسط مؤسسات دولتی و یا NGO ها مطرح نموده اند. آزمون مهندسی حرفه ای یک آزمون جامع مهندسی در گرایش های اصلی آن رشته است که شرح مفصل تر آن در بخش های بعدی خواهد آمد. بحمداله با همکاری تعدادی از انجمن های مهندسی و پس از انجام هماهنگی های لازم با سازمان سنجش آموزش کشور، اولین دوره آزمون مهندسی حرفه ای برای چندین رشته مهندسی، در روزهای 23 و 24 و 25 خردادماه سال 1386، به نحو مناسب و مطلوبی برگزار شد. برای اطلاعات بیشتر روی لینک های زیر کلیک کنید:


پیشینه آزمون مهندسی حرفه ای
در سال 1907 در شهر وایومینگ کشور آمریکا اعلام گردید افراد متخصصی که می خواهند کار مهندسی انجام دهند باید ثبت نام کرده و طبق شرایط و ضوابطی کفایت آنان به اثبات برسد. ثبت نام مهندسین ورزیده از آن تاریخ در کشورهای مختلف رایج شد، تا قوانین بر اقدامات حرفه ای آنان نظارت کند و اجرای آن به واحدهای غیردولتی (NGO) یا انجمن های علمی، صنفی یا حرفه ای سپرده شد. هم اکنون در کشورهای مختلف آمریکا، کانادا، اروپا و حتی آسیا، سازمان ها و ارگان های مختلفی وجود دارند که طبق قوانین و مقرراتی این آزمون را برگزار می نمایند و داشتن این گواهی از شرایط استخدام و یا مجوزی برای انجام پروژه های مختلف مهندسی در کشورشان می باشد.


آزمون مهندسی حرفه ای در ایران
در ابتدای سال 1380، برخی از انجمن های علمی مانند انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران، انجمن مهندسان مکانیک ایران لزوم برگزاری آزمون مهندسی حرفه ای را برای جامعه مهندسی کشور احساس نموده و برای برگزاری اولین آزمون به صورت مستقل اقدام کردند و پس از آن با تشکیل شورایی به نام شورای برنامه ریزی و هماهنگی آزمون مهندسی حرفه ای، متشکل از نمایندگان سازمان سنجش آموزش کشور و 8 انجمن علمی – مهندسی شامل: انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران، انجمن کامپیوتر ایران، انجمن مهندسین متالورژی ایران، انجمن مهندسان مکانیک ایران، انجمن مهندسی معدن ایران، انجمن مهندسی شیمی ایران، انجمن مهندسی صنایع ایران، انجمن مهندسین عمران ایران (که به اختصار انجمن های مادر نامیده می شوند و سایر انجمن های مهندسی بر حسب نوع فعالیت های خود زیرمجموعه این انجمن ها قرار می گیرند) فعالیت خود را بطور جدّی آغاز و بطور مستمر پیگیری نمودند.
اهمّ اهداف شورای برنامه ریزی و هماهنگی آزمون مهندسی حرفه ای در ذیل بیان شده اند:
1) سیاست گذاری و برنامه ریزی برای برگزاری آزمون مهندسی حرفه ای
2) هماهنگ کردن اهداف برگزاری آزمون مهندسی حرفه ای در انجمن های مهندسی
3) برنامه ریزی برای استانداردسازی آزمون مهندسی حرفه ای
4) علاقه مند کردن مهندسان کشور به ارتقای سطح توانایی خویش


برگزاری اولین آزمون مهندسی حرفه ای در ایران
اولین آزمون مهندسی حرفه ای در روزهای 23، 24 و 25 خردادماه سال 1386 (که برای هر روز یک نوبت 4 ساعته در نظر گرفته شد) با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور و به صورت متمرکز در تهران برگزار گردید. به دلیل عدم اطلاع رسانی گسترده و آشنایی اندک مهندسان، تعداد کمی از داوطلبان در این آزمون شرکت نمودند.

دومین آزمون مهندسی حرفه ای در ایران
امید است دومین آزمون مهندسی حرفه ای با همکاری سازمان سنجش آموزش کشور و هشت انجمن علمی مذکور، در روزهای پنج شنبه و جمعه مورخ 7 و 8 آبان ماه سال 1388 برگزار گردد، که متعاقباً زمان های ثبت نام، توزیع کارت و محل برگزاری آزمون بر طبق اطلاعیه های رسمی سازمان، توسط جراید، نشریات و سایت سازمان سنجش آموزش کشور، به اطلاع کلیه علاقه مندان خواهد رسید.
زمان ثبت نام و توزیع کارت شرکت در دومین آزمون مهندسی حرفه ای بزودی اعلام خواهد شد


ضمناً دروس امتحانی و مدت زمان برگزاری آزمون به شرح ذیل می باشد.

آزمون FE
روز پنج شنبه مورخ07/08/1388
PE
روز جمعه مورخ08/08/1388
نوبت آزمون صبح بعدازظهر صبح بعدازظهر
مدت آزمون 240 دقیقه (تستی) 240 دقیقه (تستی) 240 دقیقه
(تستی -تشریحی کوتاه پاسخ)
240 دقیقه
(تستی-تشریحی یا کوتاه پاسخ-طراحی یا( ترسیمی))
دروس امتحانی دروس اجباری:
1- اخلاق مهندسی
2- اقتصاد مهندسی
3- مبانی کامپیوتر
4- زبان تخصصی
*دروس انتخابی:
(انتخاب چهار درس از هشت درس)
1- مبانی برق
2- ترمودینامیک
3- ریاضیات  مهندسی
4- مکانیک مهندسی (استاتیک – دینامیک)
5- فیزیک
6- شیمی
7- رسم فنی  
8- خواص و کاربرد مواد
دروس تخصصی مشترک بین گرایش­ها (در هر رشته مهندسی) دروس تخصصی گرایش ها

* هر داوطلب ملزم می باشد که به اختیار خود چهار درس از هشت درس موجود را انتخاب و به سوالات آن پاسخ کامل بدهد
لازم به توضیح است که وب سایت pe.sanjash.org ، به منظور اطلاع رسانی بیشتر و دقیق تر می توانند مورد استفاده قرار گیرد.

شورای برنامه ریزی و هماهنگی آزمون مهندسی حرفه ای

[ ۱۳۸٩/۸/۱٥ ] [ ۱٢:٠٦ ‎ق.ظ ] [ آرش ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

در این وبلاگ انواع پروژه و پایان نامه رشته مهندسی صنایع رو جهت فروش قرار داده ام که بخشی از درامد فروش جهت کمک به کودکان بی سرپرست صرف می شود .بعضی مقالات نیز هست که امیدوارم بتوانند به کسی در جایی کمکی برساند . آرش مرادی
موضوعات وب
امکانات وب
Bahar-20 بهاربيست

فال عشق

كد چت روم
Top java codes

كد عكس تصادفی

كد عكس تصادفی